E mërkurë, 25/04/2018, 09:25
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Si duhet të veprojmë kur të detyrojnë të shërbesh alkool?

Pyetja:

Si duhet të veprojmë kur të detyrojnë të familjes që t’u shërbesh të tjerëve me alkool?

Përgjigja:

Falenderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi të dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Sa i përket kësaj pyetjeje themi se nuk i lejohet muslimanit të bëjë ndonjë haram dhe me këtë ai të pasojë ndonjë urdhër të tjetërkujt, qoftë të babait, apo të përgjegjësit apo dikujt tjetër që mund të japë urdhëra për të zbatuar. Profeti (salallahu alejhi ue selem) thotë: "Nuk lejohet të pasohet krijesa (njeriu) duke i bërë mëkat (kundërshtuar) Krijuesit.”

Prandaj, ti duhet të refuzosh këtë dhe të tregosh qëndrimin tënd dhe të mundohesh të trgohesh i arsyeshëm në këtë, unë mendoj se nuk do të kesh problem. Pastaj ne e dimë se sot për shumë çështje nuk respektohen urdhërat e prindërve (e për të cilat edhe kemi mëkat), e për këtë çështje nuk mendoj se do të ballafaqohesh me ndonjë problem aq të madh.

Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (06/01/2011)
Klikime: 756 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018