E premte, 20/04/2018, 21:11
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Momenti më i vështirë
Momenti më i vështirë
 
 
 
Ah, sa vështirë është ta mendoj momentin më të vështirë! 
Po e pyesja vetveten: A thua vallë si do ta kaloj atë moment? Çfarë kam përgatitur? 
Do të kaloj nëpër shumë momente të vështira, po cili do të jetë më i vështiri?
Nuk kam guxim të  mendoj edhe pse e di se cili është ky moment:

Momenti kur do të ballafaqohem me Zotin tim. A thua vallë, si do të qëndroj para Krijuesit  kur do ta shikoj librin e veprave të mia? Si do të bëhet fytyra ime? Si do të më duket ky moment? (Oh, Zot, sikur i tërë qielli është mbi kokën time!) 

Çfarë turpi do të jetë! Po çfarë tmerri do ta kaplojë shpirtin tim, kur do ta sheh zjarrin e Xhehenemit! Sikur njerëzit po digjen në të, fillon ta akuzosh vetveten për mëkatet e bëra... Po çfarë do të mendosh tash? Zjarri i Xhehenemit po zgjerohet çdo herë e më shumë... Do të kërkon njerëz të futen në të, nuk do të ngopet asnjëherë, vetëm do të pyet: a  ka më...! 

Vallë, a thua si do t’i kaloj këto momente? Do të kisha pasur dëshirë të jem dhe (tokë), vetëm mos ta përjetoj atë tmerr të asaj dite! 
Ah, sa tmerr do të jetë para se ta dija se për ku do të urdhërohem! A do të hidhem në zjarr të tmerrshëm apo do të kaloj nëpër Xhenet, aty ku rrjedhin lumenjtë e të kënaqem me aromën e luleve të tyre. Po sikur të më urdhërohet të hidhem në zjarr, si do ta përjetoj  trupi? Jo, nuk kam guxim ta mendoj. Ah, sa vështirë ishte vetëm ta mendoj, zemra nuk pushon nga të rrahurat, po si do ta përjetoj këtë moment nuk kam guxim as ta pyes veten.
E vetmja mënyrë  është ta llogariti vetveten para se të llogaritem. Tash e kam mundësinë të përmirësohem e kur të vijë ai moment nuk do të kem kurrfarë mundësie.

Të lutem, o Krijuesi im, më fal e më mëshiro, nga zjarri i Xhehenemit të lutem më largo!
 
 
Shkruar nga Jehona Kamberi-Telqiu
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (19/11/2010)
Klikime: 897 | Komentet: 2 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 2
2  
esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu.All-llahu na e mundesoft qe te bejme pune te mira,e na i falt mekatet se ska kush qe i fal mekatet veq Tij I Lartesuar qoft, se me te vertet ne jemi mekatar..All-llahu na ruajt na sprovat e varrit,na largoft prej Xhehnnemit,na e mundesoft qe ta kalojm uren e siratit, qe te hym ne Xhennet aamiiin.

1  
e selam ajlekum kjo tem është teper prekse ne shpirt e zemer po inshlla ahllau na fal gjithve muslimanve në ditën e gjykimit inshahlla jem te letcuhar me vepra te mira e jemi ne xhenetin firdusn boni du tuaj o muslimim kët bot e selam ajlekum we rametu hllahu

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018