E enjte, 26/04/2018, 10:24
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Ku është zemra yte?
Ku është zemra yte?
 
 
"Cila është zemra yte?”

"Me të vërtetë në përmendjen e Allahut zemrat gjejnë qetësi”  (13:28)

"Zoti  ynë, mos na lako zemrat tona pasi na drejtove, na dhuro mëshirën tënde, se vetëm ti je dhuruesi i madh”  (3: 8)

Ku është zemra yte?

Para shumë kohësh thuhej: "Zemra yte është e lidhur me pasurinë që ke”
Zemra e dikujt është e lidhur me stolitë që i ka blerë për bashkëshorten e tij dhe e dikujt tjerër me paratë që i ka depoztuar në bankë ndërsa dikujt  tjetër i është lidhur me humbjet në tregëti.

Kështu ishte më herët mirëpo fatkeqësisht tani është shumë më keq.

Ku është zemra yte?

A është me ndonjë grua? Duke lozur me të sikur me ndonjë lodër? 

Zemrat janë të ndryshueshme. Ato ndërrojnë cdo orë si një pupël të cilën era e lëviz poshtë e lartë.

Gjendja e zemrës tënde tani është ndryshe prej asaj që ishte para një ore dhe sigurisht do të dnryshojë pas një oredhe kështu.

Zemra quhet "kalb”  për shkak të natyrës së saj që ndryshon shumë.

Të qëndrosh  në fenë e Zotit është një cështje serioze sepse është drejtpërdrejt e lidhur me ezmrën e cila është në ndryshim vazhdimisht. E lusim Allahun që të na forcojë zemrat  në praktikimin e fesë si duhet dhe në nënshtrimin ndaj tij deri ta takojmë atë.

Të ndalimi sonte dhe ta pyesim veten: "Cila është zemra yte?”
A është ende e bursogur nga dëshirat (epshet)?

A je edne i preokupuar me barkun tënd dhe eshpet tua?
A ende jeton për pamjen e jashtme dhe kënaqësinë e kësaj bote?!
A je ende i kënauqr me pasurinë e kësaj beto dhe dëshira tëpërkoshme?!

A e ke zemrën e kësaj bote e cila është e kënaqur kur i plotësohen dëshirat dhe e pakënaqur kur nuk i plotësohen? 

…një zemër që kërkon dicka për të ndrënë, një veturë për ta vozitur ose një vend për ta vizituar?  E cila merakoset vetëm se si, kur dhe ku të flejë!

A nuk e ka shijuar zemra yte ëmbëlsinë e sexhdes, të jesh afër tij? 

Për cfarë e ke shitur ëmbëlsinë e sexhdes? 

Njerëzit të cilët ankohen se zemrat nuk gjejnë qetësi  se zemrat e tyre janë në dhimbje, duke u brengosur për jetën, fëmijët dhe cdo gjë tjetër. Jo! Për të gjitha këto është vetëm një shërim. "Me të vërtetë në përmendjen e Allahut zemrat gjejnë qetësi”   ( 13:28)

"Në trup është një copë mishi, nëse ajo është e mirë i gjithë trupi është i mirë e nëse ajo është e keq i gjithë trupi është keq. Me të vërtetë ajo është zemra! "(Buhariiu dhe Muslimi)
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (18/09/2010)
Klikime: 1424 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 1
1  
Allahu ju shperbleft!!!!Ky eshte nje nder ajetet me te dashura per mua sepse e vertetoj sa her e kujtoj sidomos ne rastet e nevojes dhe shqetesimit nga kjo dynja!!!Es selamu alejkum.....

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018