E premte, 25/05/2018, 11:59
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Cili emër ka kuptimin dhurata e Allahut

Pyetja:

Es-selamu alejkum hoxhë i nderuar! 
 
Kam një pyetje për një emër, çfarë kuptimi ka dhe a është e saktë që ALEA d.m.th. DHURATE E ALLAHUT?
Nëse jo, cila fjalë në gjuhën arabe e ka kuptimin DHURATE e ALLAHU?
 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Nuk është saktë se ky emër ka domethënien "Dhuratë e Allahut”, në gjuhën arabe, ndërsa cila fjalë e arabishtes e ka këtë domethënie, themi se me sa dimë, nuk ka ndonjë emër të vetëm që e jep këtë kuptim (Dhuratë e Allahut). Si kuptim i dhuratës në gjuhën arabe përdoren këto emra:

Veheb, i dhuruar, emër i gjinisë mashkullore.

Hedije, dhurata, emër i gjinisë femërore.

Zoti e di më së miri!

 

Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (01/01/2011)
Klikime: 564 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018