E hënë, 18/11/2019, 12:04
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A bën ta heqësh shaminë në shtëpi të huaj kur je vetëm me motra muslimane?

Pyetje:

Eselamu alejkum ve rametullahi ve berekatuhu!

Kam një pyetje për mbulesën. Jam një motër me mbulesë, por desha ta di se kur të shkosh mysafire a mundesh me e heq mbulesën në shtëpi të huaj, bëhet fjalë kur je vetëm me motra muslimane. Zoti ju shpërbleftë me të mira për punën që e bëni!
Eselamu alejkum!


Përgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullahi ve berekatuhu!

Nëse vendi ku shkoni mysafire është i sigurt për ju nga ballafaqimi me meshkuj të huaj dhe nuk ju paraqitet asnjë pengesë e mundshme, por qëndroni në ambient vetëm më femra, atëherë ju lejohet ta hiqni shaminë, edhe pse nuk jeni në shtëpinë tuaj. Me këtë rast nuk duhet të synoni që t’i zbuloni bukuritë tuaja, qoftë edhe para femrave, por që të liroheni nga shamia për disa çaste, derisa nuk keni aty asnjë mashkull, nga i cili duhet të qëndroni me shami.

Amin, Allahu ju shpërbleftë me të mira edhe juve!

Allahu e di më së miri!


                                                     Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (24/04/2011)
Klikime: 1047 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 1
0 Spam
1 Shkurta Rrahmani  
Per mendimin time, nuk ki arsye me e hjek shamin edhe pse jan vetem femra, nese shamin e ke vu me deshire ateher pse te kesh deshire ta hjekesh, shamia eshte nder per femrat muslimane prandaj krenohu me te e ruaje me nder e mos kerko me e hjek por mundohu ti bindesh edhe ato motra muslimane qe s`jan te mbuluara te mbulohen.
Ky eshte vetem mendimi im
ALL-LLAHU E DI ME SE MIRI

Amin, Allahu ju shpërbleftë.

Shkurta Rrahmani


Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2019