E enjte, 26/04/2018, 10:27
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Si të flejë... ai që e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!!
Si të flejë... ai që e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!! 

 
Bashkëshorti i saj u çudit me të, si ai burrë e fle ndërsa ajo duke bërë ibadet.

U zgjua njëri prej besimtarëve një ditë, në orët e vona të natës, afër kohës së sabahut dhe e gjeti bashkëshorten e tij duke bërë tehexhud, duke u falur, duke bërë dua me sy të përlotur.

Bashkëshorti i saj u çudit me të, si ai burrë e fle ndërsa ajo duke bërë ibadet.

I tha asaj: "A nuk po fle, çfarë të ka lënë pa fjetur deri tani?” Bashkëshortja besimtare u përgjigj me frikë-respekt: "E si të flejë... ai që e din se i Dashuri i tij nuk fle?!!!


Shumë prej muslimanëve në këtë kohë nuk po e falin namazin e sabahut, sikur ai ka rënë nga lista e tyre, e falin atë pasi që ka kaluar koha e tij për disa orë, dhe përkundrazi disa e falin atë pak para namazit të drekës e disa të tjerë nuk e falin fare atë.


A e duan me të vërtetë Allahun ata të cilët dembelosen për faljen e namazit të sabahut? A me të vërtetë e madhërojnë Atë dhe e duan takimin me Të?!!!

Të imagjinojmë se një njeri prej milionerëve i ofron punë një punëtori në firmën e tij, e këtij punëtori i duhet që të shkojë për çdo ditë në orën pesë e gjysmë të mëngjesit tek shtëpia e drejtorit për ta zgjuar atë e më pas të largohet (kjo merr kohë dhjetë minuta), e për këtë drejtori do t’i paguajë njëmijë dollarë për çdo ditë. Kjo ofertë do të jetë e vazhdueshme përderisa punëtori të vazhdojë në zgjimin e këtij të pasuri dhe anulohet përfundimisht dhe i kërkohet punëtorit që t’i kthejë të gjithë të hollat të cilat i ka marrë nëse e braktisë zgjimin e drejtorit për çdo ditë pa ndonjë arsye.

Nëse je në vend të tij, a do t’i telefonosh drejtorit tënd? A nuk do të jesh e kujdesshme që ta zgjosh atë për çdo ditë për shkak të njëmijë dollarëve?

A nuk do të mundohesh me të gjitha mundësitë e tua për t’u arsyetuar nëse të kalon një ditë pa e zgjuar drejtorin tënd? Allahu është shembulli më i përkryer. Allahu është furnizues, Ai është i Cili të ka begatuar me çdo gjë, të mirat e Tij mbi ty i tejkalojnë miliona e miliona dollarë për çdo ditë. I Lartësuari thotë:
"Edhe nëse përpiqeni t’i numëroni të mirat e Allahut, nuk do të mund të arrini t’i përkufizoni (në numër)” (Ibrahim: 34)

A nuk e meriton Allahu, i Cili është Mëshirues e Bujar, që ti të zgjohesh për Të për çdo ditë në kohë të sabahut për ta falënderuar për pesë ose dhjetë minuta për të mirat e shumta?

Shpërblimi i namazit të sabahut:

Dy rekatet sunet të cilat janë para namazit farz të sabahut janë ndër punët më të dashura te i dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimet e Zotit qofshin mbi të, për të cilat ai thotë: "Dy rekatet e fexhrit janë më të mira së dynjaja dhe ç’ka ka në të”, ndërsa në transmetimin e Muslimit: "Janë më të dashura për mua se e gjithë dynjaja”.

Pra, nëse e gjithë dynjaja me atë që është në të nuk kushton në sytë e të dërguarit të Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të, asgjë para dy rekateve të sabahut e si do të jetë vlera e namazit të sabahut (farzit)?


                                             
Përktheu: Merita Rexha 
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (28/09/2010)
Klikime: 813 | Komentet: 2 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 2
2  
nuk eshte e thene se burrat jane me te forte ne besim se grate
ne syte e Allahut jemi te gjithe njosoj si meshkuj si femra
ajo qe na ndan jane punet e mira

1  
eeeeee po qka me bo bre s pom del gjumi kanihere as oren s pe nij kur po bi vone :S

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018