E premte, 20/04/2018, 21:11
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Shprehja "Rabigfirli"

Pyetja:

Selam alejkum!
E nderuara redaksi. Kisha një pyetje rreth shprehjes RABBIGFIRLI që shqiptohet në mes sexhdes së parë dhe të dytë në namaz. Në disa ilmihale më të vjetra kjo nuk është e cekur, në disa të tjerë është e cekur që duhet të thuhet "Rabbigfirli”vetëm një herë, në disa vende kam hasur  se kjo shprehje duhet të thuhet  2 herë (Rabbigfirli,Rabiggfirli), në disa të tjerë edhe kështu: "Rabbigfirli, gfirli”.
Dua mendimin më të saktë rreth kësaj çështjeje, duhet apo nuk duhet të thuhet dhe nëse po, si është më mirë të thuhet?
Allahu ju shpërbleftë!
Me nderime!

 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë  Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë  ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Prej Sunetit të Pejgamberit s.a.v.s është të thuhet Rabigfirli 2 herë.

Transmeton Nesaiu dhe Ibn Maxhe nga Hudhejfe, se Pejgamberi s.a.v.s  ndërmjet dy sexhdeve thoshte: ”Rabigfirli, rabigfirli.”

Po ashtu ka edhe lutje të tjera që ka bërë Pejgamberi s.a.v.s ndërmjet dy sexhdeve. Transmeton Tirmidhiu nga Ibn Abasi, se Pejgamberi s.a.v.s ndërmjet dy sexhdeve thoshte: "Allahummagfirli uerhamni uexhburni uehdini uerzuni.”

Pra, sunet është që të thuhet 2 herë Rabigfirli.

 

 

Eroll Nesimi

 

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (31/08/2010)
Klikime: 694 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018