E premte, 20/04/2018, 21:06
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Shfrytëzo pesë gjëra para pesë të tjerave
Shfrytëzo pesë gjëra para pesë të tjerave

 
Shfrytëzo pesë gjëra para pesë të tjerave i Dërguari i All-llahut, Muhammedi (paqja dhe mëshira e All-llahut qofshin mbi të) ka thënë:

Shfrytëzo pesë para pesë gjërave tjera:
· Jetën para vdekjes,
· shëndetin para sëmundjes,
· rininë para pleqërisë,
· pasurinë para varfërisë dhe
· kohën e lirë para zënies së saj.

Merr mësim nga ata që kanë vdekur para teje! Në mesin e tyre kishte edhe mbretër e sundimtarë, të cilët posedonin fuqi dhe pasuri të madhe në tokë. Por, çfarë morën me vete në varr? Në mesin e të vdekurve kishte edhe shumë të rinj. A kishin menduar ata se do t'i zinte vdekja aq shpejt? Dëgjo fjalët e Pejgamberit s.a.v.s. dhe dërgo për vete gjatë jetës sate shumë punë të mira për në botën tjetër, në mënyrë që të mos pendohesh.

Kryej obligimet tua para se të ta pamundësojnë këtë sëmundjet.

Shfrytëzoje pasurinë tënde jo vetëm për këtë botë, por edhe për botën tjetër: Shpenzo për të varfërit dhe nevojtarët! Ndihmoji farefisit, fqinjtë dhe vëllezërit e motrat në islam! Përkujto se pasuria jote nuk të sjell dobi vetëm ty, por edhe të gjithë të tjerëve u sjell dobinë më të madhe dhe se, fundja, çdo gjë është prej Zotit. Mos u verbo pas gjërave materiale dhe bëhu dorlirë, në mënyrë që të mos bëhesh nga ata që do të thonë: Ah, sikur të shpenzoja!

(Si jomusliman) Përdore zemrën dhe mendjen tënde që të zbulosh se a është vërtet Islami feja e Zotit.

Përdore çdo frymëmarrje për ta përkujtuar Zotin dhe për të bërë vepra të mira dhe kujtoja vetes se kjo jetë në krahasim me përjetësinë është sa hap e mbyll sytë, por të dobëtit e zgjedhin këtë.

Ali bin ebi Talibi r.a. dhëndrri i Pejgamberit alejhi selam thoshte: Njerëzit flejnë! Pastaj, kur të vdesin, zgjohen!

Mos lejo të të ikin gjërat që të sjellin dobi në këtë dhe botën tjetër, që të mos jeshë nga ata që do të thonë:
"Zoti ynë, tashmë pamë dhe dëgjuam, na kthe pra edhe një herë e të bëjmë vepra të mira, se tash jemi të bindur." Es-Sexhde: 12

Marrë nga: al-islam.de
Nga gjermanishtja: J. Kastrati

 

Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (24/12/2010)
Klikime: 792 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018