E diel, 22/04/2018, 23:18
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 2
Vizitorë: 2
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Sa duhet të qëndrojnë dy të fejuar pa u martuar

Pyetja:

Selam alejkum! E nderuara redaksi, meqë nikahu është baza e një martese islame dhe të rinjtë kur pëlqehen për martesë gjithashtu edhe familjet janë dakord për martesën e të rinjve të tyre, është e udhës që nikahu të vendohet sa më parë që është e mundur, prej në kohën kur dy të rinjtë dhe familjet janë dakord për martesë, mirëpo kisha një pyetje rreth nikahut: A ka ndonjë kohë të caktuar që mund të qëndrojnë dy të rinj pa u martuar (me dasmë), në qoftë se kanë nikah, d.m.th. nëse dy të rinj vendosin nikahun tani, a ka ndonjë kohë të caktuar, ose sa mund të qëndrojnë ato me nikah derisa ta bëjnë dasmën, gjegjësisht të vijë nusja në shtëpinë e burrit. Me respekt!

 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Nuk ekziston ndonjë kohë e limituar, brenda të cilit urdhërohet burri ta shpij gruan e tij legjitime në shtëpi, pavarësisht a bënë dasmë për këtë apo jo. Kjo çështje i nënshtrohet mundësive dhe rrethanave të dy partnerëve dhe çfarë do afati që përcaktohet me mirëkuptim, në këtë nuk ka ndonjë pengesë nga vështrimi Islam. Zoti e di më së miri!

 

Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (06/01/2011)
Klikime: 989 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018