E enjte, 26/04/2018, 10:35
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Një ditë do të mbetni vetëm…!
 
Një ditë do të mbetni vetëm…!
 
A jeni ndalur ndonjë çast ta pyetni veten:Çka do të bëhet me mua në natën e parë të varrit tim?


Çka kam përgatitur unë për vdekjen?
A do të jem në Xhenet apo në zjarr të Xhehenemit?
Sa shpesh e kujtoj unë vdekjen?


Mendo për momentin kur trupi juaj do të pastrohet dhe do të përgatitet për t’u futur në varrin tënd…


Mendo për ditën kur njerëzit do të bartin ty drejt varrit tënd dhe familja juaj duke qarë për ty…
Vetëm paramendoje veten në varrin tënd, poshtë në atë gropë të errët…

                                  

Vetëm... është shumë errët... ti qan për ndihmë, por nuk ka përgjigje… Askush nuk mund t’ju ndihmojë juve…
Ti do të pendohesh për të gjitha gjërat e këqija që i ke bërë gjatë gjithë jetës tënde.
Ti do të pendohesh për lënien e namazit.
Ti do të pendohesh për dëgjimin e muzikës.
Ti do të pendohesh për sjelljen jo të mirë ndaj të tjerëve, sidomos ndaj prindërve të tu.
Ti do të pendohesh për mosmbajtjen e hixhabit.
Ti do të pendohesh për mosrespektimin e urdhërave të Allahut dhe të Dërguarit të Tij.
Ti do të pendohesh për injorimin e diturisë rreth Islamit.
Ti do të pendohsh për çdo të keqe që e ke bërë... Nuk ka shpëtim.
Ti do të jesh e vetme në varr vetëm me veprat e tua… Nuk ka para, nuk ka ari, nuk ke asgjë, vetëm veprat e tua.

Ti ke menduar se do të qëndrosh përgjithmonë në këtë botë, ti ke menduar se do të qëndrosh me shokë dhe familjen tënde përgjithmonë…
JO!

Ti ke menduar gabimisht!!!
Ata ju lënë juve të vetëm…

Vetëm shpenzoj disa minuta dhe shiko në shtëpinë tënde të ardhshme… Dhe,  shpenzoje tërë jetën për t’u përgatitur.
Ti duhet ta kujtosh këtë çdo minutë, çdo orë, çdo ditë…
Çdoherë para kryerjes së ndonjë mëkati, kujtoje shkatërruesin e kënaqësive -Vdekjen.


                                                        Perktheu: Blerta Shaqiri
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (12/10/2010)
Klikime: 1740 | Komentet: 6 | Ranguar: 4.9/7
Gjithsejt komente: 6
6  
selam aleykum vellezer dhe motra Allahu na udhezoft ne rrugen e tij te drejte dhe ska sekond dhe minut apo dit qe nuk e kujtoj vdekjen allahu na i falt mekatet inshallah

5  
selamu alejkum., o Zot na shpeto dhe estakfirullah o Zot te lutem na i prano lutjet na i fal mekatet qe i bejme pa dije dhe ato qe i bejme me dije te lutem pjo vetem per mua por per familjen time dhe per gjithe muslimanet ku do qe jan qe te luten qe tua falesh mekatet e bera dhe lutem edhe per pjesmarsit e faqes.....SINQERITETI.COM

4  
ALL-LLAHU EKBER LA ILAHE-ILLALL-LLAH

3  
selam alejkum juve

2  
selam alejkum sije aj mir qysh poklon

1  
shumë e bukur

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018