E premte, 20/04/2018, 21:09
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Artikuj

Largo dyshimet
Largo dyshimet

Mos e bën zemrën tënde për dyshimet dhe veset e këqija si sfungjer për t'i pirë...

Dyshimi, inspirim djallëzor!  

Dyshimet janë sinjale të cilat arrijnë në zemër dhe janë pengesë mes zemrës dhe kuptimit të së vërtetës. Atëherë kur zemra të kupton realitetin e diturisë, nuk kanë efekt dhe as nuk i lënë gjurmë dyshimi.

Andaj, mos e bën zemrën tënde për dyshimet dhe veset e këqija si sfungjer për t'i pirë, pastaj nuk spërkat vetëm me dyshime, por bëre zemrën tëndesi një shishe xhami, kalojnë dyshimet nga jashtë dhe nuk qëndrojnë në të, i shikon me çiltërsinë e saj dhe i largon me ngurtësinë dhe fortësinë e saj, përndryshe nëse zemra yte e pranon çdo dyshim i cili kalon, do të shënohet zemra yte në  bazë dhe qendër të dyshimeve.

Ty të ftoj të përkujtosh Atë që krijoi çdo gjë! Ai është Bujar, i Butë e i Mëshirshëm. Të mjafton Atij t’i lutesh me përgjërim, e tek Ai strehim e mbrojtje të kërkosh. Ai di se ç’mban kraharori yt! Thuaj: Zoti është më i Madhi! Thuaj: O Zoti im! Tek Ti kërkoj mbrojtje e strehim nga djalli i mallkuar!

Mos humb shpresat te Zoti i Gjithësisë, Atij i takon sundimi, është i Gjithëpushtetshëm. Mjafton t’i kthehesh Atij e t’i drejtohesh me zemër të sinqertë!

Mos e fundos edhe më tej veten. Këtë e dëshiron djalli i mallkuar; të të shpie në stres e depresion. Ndërsa, Zoti i Gjithëmëshirshëm paqe e qetësi të premton!
 
Shkruar nga Blerta Shaqiri
Kategori: Artikuj | Shtuar nga: shpend-xhelili (18/09/2010)
Klikime: 580 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018