E martë, 24/04/2018, 09:29
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Kush duhet t'i tregojë fëmijës se është i adoptuar?
 

Pyetja:

Selam alejkum. Sipas fesë është obligim që nëse fëmija është i adaptuar t’i tregohet, por mua më intereson se kush e ka për obligim t’i tregojë, e kujt është ajo përgjegjësi. Kjo është ajo çfarë kam nevojë të di.                           

 

Përgjigjja:

Alejkum selam ue rrahmetullahi ue berekatuhu!

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Që të dy "prindërit” (adoptues) e kanë për obligim t’i tregojnë fëmijës së tyre të adoptuar se ata nuk janë prindërit e tij biologjikë. Këtë mund t’ia thotë njëri prej tyre pa marrë parasysh gruaja apo burri. Nëse të dy ngurojnë, atëherë burri e ka më obligim sesa gruaja pasi është përgjegjës i familjes.

 

Eroll Nesimi

 

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (11/10/2010)
Klikime: 559 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018