E premte, 25/05/2018, 11:56
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

Kur është shkruar fati i njeriut?
Pyetje:

Fati i njeriut d.m.th. (kësmeti) a është i shkruar qysh në bark të nënës apo Zoti e vendos atë pastaj?Përgjigje:

Po, fati i njeriut dhe gjithçka që ka të bëjë me të është i shkruar qysh më herët, por ai merr formën e vet, atëherë kur fetusit i vjen shpirti në fillim të muajit të pestë dhe aty përcaktohet e ardhmja e tij. I Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të ka thënë: "Vërtet, çdonjëri nga ju formohet në barkun e nënës së tij katërdhjetë ditë si pikë (nutfetun), pastaj bëhet e varur (alekatun) ngjashëm me këtë periodë, pastaj, bëhet copë mishi ngjashëm me këtë periodë, pastaj i dërgohet meleku dhe i jep jetën (e fut shpirtin), dhe këtij meleku i urdhërohen katër gjëra: ta shkruajë nafakën (riskun) e tij, exhelin – jetëgjatësinë e tij, veprat e tij që do t’i kryejë dhe a do të jetë i mjerë apo i lumtur.” (Buhariu dhe Muslimi) 

Mund të lexoni edhe përgjigjen në këtë link:
 
http://pertymoter.net//index.php?option=com_content&task=view&id=1590&Itemid=30

Allahu e di më së miri!


                                                                              Muhamed Dërmaku
Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (30/01/2011)
Klikime: 4069 | Komentet: 2 | Ranguar: 4.6/5
Gjithsejt komente: 2
2  
Selam alejkum
Po per pun te nafakes a ka mundesi njeriu ta caktoj vet?

1  
eselamu alejkum desha me komentu diqka me qket pergjigje un du me dit si ash e mundur se e kena tshkrujtme nga meleku veprat qe do ti kryejm un ne qeket nuk besoj ater edhe veprat e kqija qe i bejn njerzit ne ket jet ekan te shkrujtme qysh ne bark te nenes

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018