E hënë, 10/12/2018, 08:03
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A pranohet kurorëzimi pa praninë e babait të vajzës?

Pyetje:

Selam alejkum!

Një pyetje lidhur me fejesën. A mund të kurorëzohesh në xhami por pa qenë babai i vajzës, a pranohet kjo? Dhe a është më mirë të martohemi në muajin shtator sipas fesë?
Zoti ju shpërbleftë!


Përgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!
Kurorëzimi mund të bëhet në xhami dhe është i plotfuqishëm edhe nëse nuk prezanton babai i vajzës. Me rëndësi është që babai i vajzës të jetë i pajtimit që vajza e tij të kurorëzohet me atë djalë, e nuk është vet prezantimi i tij. Nëse ai refuzon, pa marrë parasysh se është prezent apo jo babai, ta japë vajzën për atë djalë, që vajza kurorëzohet me të, atëherë ai kurorëzim është i pakonsideruar dhe i papranuar.
Martesa nuk ka lidhje se në cilin muaj kryhet. Çështja e martesës është e lirë dhe nuk kufizohet me ndonjë muaj të caktuar. Martesa ndalohet për haxhiun ditëve të haxhillëkut.

Allahu e di më së miri!                                  Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (20/03/2011)
Klikime: 871 | Komentet: 1 | Ranguar: 5.0/2
Gjithsejt komente: 1
0 Spam
1 muslimanja  
selam alejkum po ne mes dy bajramave a asht e lejuar

Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018