E premte, 20/04/2018, 21:20
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A lejohet t’i japësh gji fëmijës nëse je xhunub, kur nuk mund të marrësh gusul?

Pyetja:

A lejohet t’i japësh gji fëmijës nëse je xhunub, kur nuk mund të marrësh gusul?


Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokët dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.
Gruas i lejohet t’i japë gji fëmijës së saj gjatë kohës kur ajo është xhunub (gjendja pas marrëdhënieve seksuale) para se të pastrohet, ashtu siç i lejohet t’i japë gji edhe gjatë kohës së menstruacioneve apo gjatë fazës së lehonisë. 
Pastrimi nga xhunubllëku është obligativ për shkak të faljes së namazit dhe kryerjes së ibadeteve të ndryshme, kurse pastrimi nga xhunubllëku për shkak të dhënies gji fëmijës nuk është i kërkuar dhe këtë nuk e thotë askush nga ulematë tanë të nderuar. Allahu e di më së miri!
 

Alaudin Abazi

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: shpend-xhelili (10/01/2011)
Klikime: 1440 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018