E diel, 22/04/2018, 23:19
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 1
Vizitorë: 1
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A lejohet hyrja në xhami kur je me menstruacione?

Pyetje: 

Selam alejkum!

 

Allahu ju shpërbleftë për punën që po e bëni! 
Desha t’ju pyes se a lejohet hyrja në xhami gjatë kohës kur femra është me menstruacione? 
 
Allahu ju shpërbleftë!
 

Përgjigje:
 

Alejkum selam ve Rahmetullah!

Jo, nuk lejohet që femra me menstruacione të hyjë dhe të qëndrojë në xhami. Në një hadith që disa dijetarë e konsiderojnë hasen, i Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ka thënë: "Unë nuk lejoj që femra me menstruacione dhe xhunubi të qëndrojnë në xhami” (Ebu Davudi etj.)
 
Allahu e di më së miri! 
                            


                                                                     
Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (30/01/2011)
Klikime: 730 | Ranguar: 0.0/0
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018