E enjte, 26/04/2018, 10:28
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A janë sehiret të vërteta dhe a bën t’ju besosh atyre?

Pyetje:

Selam alejkum!

Unë e kam një pyetje: a janë sehiret të vërteta dhe a bën t’ju besosh atyre? Pres përgjigje nga ju! Allahu ju shpërbleftë! 


Përgjigje:

Alejkum selam ve Rahmetullah!

Sihri apo magjia është e vërtetë dhe është e mundur që të ketë ndikim tek ai të cilit i bëhet magji. Ne jo që duhet t'ju besojmë, sepse ajo është një gjë e keqe, e që nuk marrim sevape nëse i besojmë e gjynahe nëse nuk i besojmë, por ne nga magjia apo sihri duhet të mbrohemi me mënyrat që na ka treguar i Dërguari, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të. P.sh. a ekziston armiku? Ne nuk mund të jemi më të devotshëm apo më patriotë nëse themi se nuk ekziston apo se ekziston, por më patriotë jemi kur dimë t'i kundërvihemi dhe të mbrohemi nga ai kur na sulmon.

Se si mund të mbrohemi dhe çka duhet të dimë për t’u mbrojtur nga magjia, lexoji disa dua në librin e vogël "Mburoja e muslimanit"!

Allahu e di më së miri!
                                                                   Muhamed Dëmaku
 

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (28/02/2011)
Klikime: 5258 | Komentet: 12 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 121 2 »
12  
selam alejkum un jam nje gjal 19 vjecar dhe kam ni problem te madh kam sum frike noten smuj me flejt dhe pom zinet frima dhe ne grklan pom vjen si ni top pom edhe ne kryi pom hec dicka si ka munci mom dimu elham selam

11  
selam alejkum
mirdita une jam nje vajze 11 vjeqare dhe me vjen te qaj sa here te shkoje ne shkolle po ashtu kam shum stres p.sh nese e kam per ta mesuar ndonje vjershe edhe pse e msoj me vjen te qaj sepse kam frike se mos ndoshta nuk e di!

10  
me falni ekam nje pytje une kerkoj nje hogj aj esht ne prizren anej ka te shkojsh asaj rruge per reqani e prevallaci ika pak si floket gjata permas si i zesht asht nese din najkush ju lutem netum lajmron se me duhet ju pershendes.

9  
eselam alejkum.jam nje 50 vjeqar kerkoj te ma shpjegon nerase mundeni simbas mundesisi iboj 30 vite martes skemi femi jea kqyr po me thojn qe skam femi po plus jemi te smuar me gruan kemi dashuri nermjet veti po koha po ec vall amos ndonje magji e zez ne koso nakan thon qe po po aka kush qe na sheron ma teper na mundon qe jemi te semuar ju faliminderit eselamu alejkum erahmetulla

8  
SELaMU ALEJKUM kom nje pytje jom shum vesvese ne troha qysh muna me largu kta edhe per gjdo sen jom shum vesvese qysh me hjek kta prej krys kisha pas qef mem kallxu

7  
selam alejkum , kam nji pytje daja im eshte semur shum , ka xhin ne trup dhe ben gjera te ndryshme pa deshiren e vet dhe ka gjdo nat ederra te kqia dhe e friksojn shum xhinet, pra jan ne trupin e tij dhe folin me te shum her kam degju se si kan shtyr te bejn gjera te kqia psh ka then shkyje kuranin dhe kan shtyr te bej at ju lutemi per ndihm si te sherohet nga keta

6  
SELAMUALEJKUN
UNE KAM NJE PYETJE? NUK DI SHUM DOVA E DI VETEM 1 KULEVALLAHUN A MUNDET ME U FAL ME 1 DOV.

5  
Edhe te vereta edhe Besoju ... me Namaz inshAll-llah mbrohesh prej tyre

4  
selam alejkum
un jam nje djal 16 vjeq une qe ne moshen 11 vjeqare kam shkuar ne xhami dhe kam mesuar shkrim e lexim ne kuran mirpo un pas nje kohe une e braktisa xhamin ,e braktisa leximin e kuranit .a mendoni ju se ajo eshte vetem nje aventur femijrore apo cka dhe cka duhet bere ??

3  
selam alejkum jam 34 vjeqare nenë e 3 femijeve,burri im perdor alkool, a egziston diqka qe te largohet nga alkooli dhe si t'ja bejë ju lutem nese egziston ndonje zgjidhje me tregoni,pres pergjgjjen ne juaj.

1-10 11-12
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018