E enjte, 26/04/2018, 10:35
Eselamu alejkum Guest | RSS
Menya
Kategoritë
Kuran [24]
Sunnet [35]
Akide [48]
Fikh [46]
Tefsirë [48]
Sira [15]
Dave [9]
Tregime [99]
Urtësi [31]
Mesazhe Islame [105]
Artikuj [392]
Hutbe [91]
Arti Islame [18]
Pyetje & Përgjigje [520]
Poezi Islame [11]
Emra musliman [5]
Poezi Islame [94]
Kurani dhe shkenca [147]
Histori [26]
Familja Islame [106]
Shtyllat e Fesë [193]
Mësime ditore [43]
Ligjërata nga hoxha i nderuar Ulvi Fejzullahu
Video [44]
Komentet
500
Na gjeni n'Youtube

Statistikat

Gjithsejt online: 4
Vizitorë: 4
Anëtarë: 0
Hyrja » Artikuj » Pyetje & Përgjigje

A e kam të ndaluar namazin në ditën e parë të ciklit mujor?

Pyetje:

Selam alejkum! 


Kur më vjen koha e ciklit mujor ditën e parë vetëm një herë kam gjakderdhje, vetëm sa për lajmërim dhe deri në mbrëmje apo të nesërmen nuk kam më gjakderdhje. A e kam të ndaluar faljen e namazit apo duhet me vazhdu deri sa të fillon gjakderdhja pandërprerë? Nëse keni mundësi një përgjegje më të shpejtë. 
Allahu ju shpërbleftë për punën që jeni duke e bërë! Selam alejkum!

Përgjigje:

Alejkum selam ve rahmetullah!

Nëse krahas gjakderdhjes së parë, vëreni edhe shenjat e tjera të ciklit dhe thjesht është koha e të përmuajshmeve, atëherë duhet ta ndërprisni faljen e namazit dhe duhet t'i respektoni të gjitha kufizimet e tjera që janë për shkak të ciklit menstrual, edhe pse mund të keni ndërprerje në mes të ciklit. Pra konsiderohet si periudhë e të përmuajshmëve. Ky do të ishte mendimi më i saktë, edhe pse disa dijetarë mendojnë se nëse tërësisht vendi i gjakderdhjes është i terur për një gjysmë dite, duhet të pastrohet – të marrë gusël dhe ta falë namazin etj., e kur të fillojë përsëri, duhet ta ndërpresë. 
Ky mendim nuk është gjithaq i favorizuar me argumente nga njëra anë si dhe kërkon që vendi i gjakderdhjes të jetë i tëri i tharë, përndryshe nëse kur preket me fashë apo pambuk vërehen shenja sado të vogla të vazhdimësisë së ciklit, konsiderohet cikël menstrual. 

Allahu e di më së miri!  
                                        Muhamed Dërmaku

Kategori: Pyetje & Përgjigje | Shtuar nga: ShpendXhelili (28/02/2011)
Klikime: 715 | Ranguar: 5.0/1
Gjithsejt komente: 0
Only registered users can add comments.
[ Regjistrohu | Hyr ]
Kërko
Sinqeriteti n' FB
Radio Pendimi

Njëshmëria
Lidhje Islame
Miqtë e Allahut

Copyright © Sinqeriteti.com 2018